OSTA TOODE MEIE E-POEST!

Mooruspuu marjad

annavad üldist elujõudu ja kaitsevad sinu närvisüsteemi. Mooruspuu marjad (Morus alba) on geneetiliselt kõige keerulisema koostisega teadaolev vili, mis sisaldab 308 kromosoomi. Valge mooruspuu pärineb Ida- ja Lõuna- Hiinast. Valge mooruspuu taim võib kasvada 24 m kõrguseks. Taimed hakkavad vilju kandma alles 10 aastaselt. Valge mooruspuu marjad on oma nime saanud oma pungade värvi mitte viljade järgi. Viljad võivad olla näiteks ka lillad või mustad. Olemas on veel kasvu poolest lühemad punane mooruspuu ja must mooruspuu. Magusad mooruspuu marjad valmivad hiliskevadel. Tavaliselt korjatakse neid laotades valged linad okste alla ja puud raputades. Umbes 3000 aastat tagasi hakati mooruspuud kultiveerima siidiussidele toiduks. Nimelt armastavad siidiussid väga mooruspuu lehti, mida on lisaks puu koorele ja marjadele sajandeid kasutatud traditsioonilises Hiina meditsiinis.

Hiina legendi kohaselt sai siidi tootmine alguse juhuse läbi. Kaunis hiina keisrinna Si Ling-Shi armastas vaadata, kuidas siidiussid mooruspuudel sätendavaid kookoneid keerutavad. Ühel päeval kukkus üks kookon keisrinna teetassi sisse ja pehmenes, mis võimaldas niiti hakata lahti harutama. Keisrinna ihkas väga endale taolisest hõbedasest niidist rõivast. Nähes kui väga siidiussid mooruspuu lehti armastavad, istutas ta terve salu mooruspuid täis. See pikk ja vaevarikas ettevõtmine on muutunud traditsiooniks, mis kestab tänase päevani. Kaunis materjal sai keisrinna järgi nimetuse ’siid’ ja mooruspuud on iidses Hiinas sellest ajast saati pühaks peetud.

Valge mooruspuu lehtedest tee ravib külmetust ja palavikku. Värsked võrsed on abiks reumaatiliste vaevuste ja valude puhul. Lehepungade tee parandab nägemist ja vereringlust, alandab vererõhku, leevendab peavalu ja stimuleerib insuliini tootmist. Koor ja juured on põletikevastase toimega, eelkõige abiks hingamisteede haiguste puhul. Lehtedest tehakse puderhautist hambavalu ja ussihammustuste puhul.

Mooruspuu marjad kasulikkusest:

  • Magusad mooruspuu marjad annavad üldist elujõudu.
  • Kaitsevad närvisüsteemi.
  • Toniseerivad neerude tööd.
  • Parandavad vere kvaliteeti (soovitatav aneemia puhul).
  • Hoiavad seedimise korras.
  • Ravivad kõrget vererõhku ja diabeeti eelkõige veresuhkru taset tasakaalustades.
  • Marjad sobivad krooniliste soole- ja maksavaevuste leevendamiseks.
  • Mooruspuumarjade söömine ennetab juuste enneaegset hallinemist ja hõrenemist.
  • Marjad mõjuvad palavikku alandavalt, valuvaigistavalt ja parandavad üldist meeleolu.

Mooruspuu marjad sisaldavad palju karotenoide, tanniine, kiudaineid, rauda, kaltsiumi ning vitamiine B2, B3, C- ja K-vitamiini, linoolhapet e. vitamiini F ja steariinhapet.

Kasutusviisid: näksimiseks, lisamiseks pudru sisse, jogurtisse või müslisse. Mooruspuu marjad sobivad ka suurepäraselt isetehtud tooršokolaadi valmistamiseks.

Soovitatav päevane kogus: 15-50g.

mahe mooruspuu marjad mahe mooruspuu marjad

Lisa korvi