Chia seemned

Chia seemned

Chia seemned pärinevad õitsva taime salvia hispanica viljadest, mis kuulub ühte perekonda mündiga. Need seemned on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati juba eelajaloolistel aegadel. Mehhikos asteekide juures oli chia seemned koguni nii hinnatud taim, et sellele pühendati iga-aastaseid pidustusi. Kolumbuse vallutuste järgselt vajus chia seemnete tarvitamine unustustehõlma, kuna Hispaania vallutajad keelasid pärismaalastel selle rituaalse tähendusega taime kasvatamise. Viimasel ajal aga on toimunud nende seemnete võimas taastulemine ja selleks on ka põhjust- need seemned on paljude suurepäraste omadustega supertoit.

Chia seemned on omega-3 poolest kõige rikkamad.

Nad on toitainete sisalduse poolest linaseemnetest väärtuslikumad. Neid kutsuti indiaani jooksjate toiduks, sest chia seemned annavad uskumatult palju energiat ning kaitsevad keha vedelikukao. Samuti sisaldavad need seemned suures koguses omega-3 rasvhappeid, antioksüdante k.a. kvertsetiini, kiudaineid, kaltsiumi, magneesiumi, fosforit, rauda ja boori. Võrreldes linaseemnetega ei sisalda chia seemned selliseid antitoitaineid nagu glükosiidid, trüpsiini inhibiitorid ja fütaadid. Kuna chia seemned on linaseemnetega võrreldes parema koostisega, võib neid korraga rohkem süüa. Kahtlemata on nii chia kui ka linaseemned suurepärased omega-3 allikad, kuid linaõlitooted on kiiresti rääsuvad. Samuti on need seemned tuntud kõrge antioksüdantide sisaldus poolest, mistõttu nad säilivad ka ligi 4-5 aastat ning neil on mõnusalt mahe pähkline maitse.

Chia seemned ja nende kasulikkusest:

  • Sisaldavad 64% omega-3 ja 19% omega-6 rasvhappeid.
  • Kõrge valgusisaldus 20% ja palju kiudaineid 38%.
  • Aeglustab süsivesikute imendumist ja seetõttu aitab meil tunda täiskõhutunnet.
  • Need seemned on superhea toit diabeetikutele, sest nad aitavad reguleerida veresuhkrutaset ja neil on väga madal glükeemiline indeks.
  • Rohke kiudaineterikkuse ja toitaineterikkuse tõttu aitavad need seemned ka kaalu kontrolli alla hoida ning leevendada soolestiku- ja seedevaevusi.
  • Tänu kvaliteetsele ja kiiresti imenduvale valgule seemnetes stimuleerivad nad kudede regeneratsiooni, mis on väga oluline eriti sportlastele
Soovitav päevane kogus on 2-4spl. Neid võib süüa naturaalselt, lisada salatitele, putrudele, magustoitudele, suppidele peale valmistamist. Need seemned on head kuna nendel on omadus moodustada zeleetaolist ainet, mistõttu neid võib kasutada ka pudingute ja tarretiste tegemiseks. OSTA TOODE MEIE E-POEST! mahe chia seemnedchia seemned

Lisa korvi